Haber

Kürşat Zorlu’dan Kerkük açıklaması: Süreci takip ediyoruz

Irak’ın Kerkük kentinde ordu kontrolündeki binanın Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) devredilmesine karşı başlayan protestolarda ölü sayısı artarken, GÜZEL Partisi sözcüsü Kürşat Zorlu’dan açıklama geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in süreci takip ettiğini belirterek, “Akşener gün boyu süreci yakından takip ederek girişimlerde bulundu ve bugün itibarıyla bina ile ilgili konunun tarafımıza iletildiği bilgisini aldık. Müşterek Harekat Komutanlığının kullanımı ertelenmiştir.”

Kentte sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını hatırlatan Violent, “Barış ve huzurun sağlanmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması en büyük arzumuzdur. Irak’ın barışı ve bütünlüğü Kerkük’ün istikrarlı ve adil bir yönetime kavuşmasına bağlıdır. İYİ Parti olarak bundan sonra da Irak Türklüğünün yanında olmaya devam edeceğiz.”

Ne oldu?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKRG) bağlı Peşmerge güçleri, 2014 yılında IŞİD’in ortaya çıkmasından sonra Irak ordusunun Kerkük’te boşalttığı üslere konuşlanmaya başlamış ve kentin fiilen kontrolünü 3 yıl boyunca ele geçirmişti. IKBY’nin 25 Eylül 2017’de düzenlediği bağımsızlık referandumunun ardından merkezi hükümete bağlı güçler 16 Ekim 2017’de Kerkük’e girerek kentteki Peşmerge varlığına son vermişti.

Irak ordusu KDP binasını boşaltarak burayı Kerkük Harekat Komutanlığı karargahı yaptı. KDP, söz konusu binanın daha önce kendileri tarafından kullanıldığını ve tekrar kendilerine verilmesi gerektiğini belirtiyor. Binanın Başbakan Sudani’nin talimatıyla boşaltıldığı ve KDP’ye teslim edilmesi için hazırlık yapıldığı iddialarına karşı protestolar 25 Ağustos’tan bu yana sürüyor. Karargah önündeki gösteriler, Kerkük’teki Sünni Arap Aşiretler, farklı Türkmen grupları ve Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi’nin destekçilerinden bazı kişiler tarafından güçlendiriliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu