Ekonomi

Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

Investing.com – BİST 100Günün ilk yarısında satıcılarla hareket eden endeks, ikinci yarıda toparlanarak yeniden 5.000 puan sınırına hatasız hareket etti.

Güne alıcılı başlayan BIST 100 5.000 puan seviyesini gördü ancak ardından sert satışların hakim olmasıyla endeks %2,5’e yakın gerileme ile 4.883 puanda taban gördü.

Gün içindeki taban seviyesinden hızla toparlanan BIST 100, öğleden sonra yükselişini sürdürerek 5.010 puan seviyesine yükseldi. Kapanış doğruysa dalgalı hareketler görülürken, endeks %0,25’lik kısmi fiyat artışıyla 4.975 puanda bulunuyor.

Borsa İstanbul’da bugün en çok talep gören şubelerin başında %7 bandındaki fiyat artışıyla olumlu ayrıştı. toplu taşıma var. THY ve PGSUSsırasıyla %9 ve %6 bandında değer artışları ile segmenti taşıyan paylar oldu.

BIST Kolay Metallerve telekomünikasyon günümüzde en çok yükselen diğer segmentler olarak da öne çıktı. Borsa İstanbul’da yükselişi sınırlayan şubeler gün sonunda %2’den fazla değer kaybeden şubeler oldu. kimyasal, petrol ve plastikile birlikte bankalaroldu. sasa, petrokimya bölümünü devirmeye devam ederken EURENtavan fiyatı ile öne çıkan pay oldu.

Bugün bankalar, hareket ederken YKBNK, AKBNKve ISCTRsatıcı tarafında ICBCTve ALBRK% 5’in üzerinde fiyatlandırıldı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında SASA tavan fiyatını görerek 108 TL’ye kadar geriledi. daha sonra EGEN%7 bandında düşüşle geldi. KRDMD, tavan fiyattan işlem görerek bugün 16,23 TL’ye yükselerek BİST 100’ün en çok kazandıran hissesi oldu. LENS, GÖZDEve THYAO%9 bandındaki yükselişleriyle de ön plana çıktı.

Asya endeksleri uluslararası piyasalarda günü pozitif kapattı. Avrupa endeksleri ise karışık bir gün uzunluğu ile devam etti. ABD endeksleri haftaya satıcılı başladı. Nasdak, S&P 500ve Dow Jones, anın prestijinde ortalama yarım puan düşüş yaşadı.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu