Yaşam

Araştırma: Ortak banka hesabı olan çiftlerin evlenmesi daha uzun sürüyor

ABD’de yayınlanan Journal of Consumer Resource dergisinde yer alan araştırma kapsamında iki yıl boyunca 230 çift gözlemlendi.

Araştırmaya dahil edilen çiftlerin dörtte üçünün beyaz, yüzde 12’sinin siyahi olduğu, ortalama hane gelirinin 50 bin dolar olduğu ve çiftlerin yüzde 10’unun çocuk sahibi olduğu paylaşıldı.

Araştırmacılardan Indiana Üniversitesi Pazarlama Departmanından Jenny Olson, ilk kez evlenen 230 çiftin önce başka banka hesaplarıyla süreci başlattığını, ardından katılımcıları 3 kümeye ayırdıklarını belirtti.

Olson, birinci kümeye farklı banka hesaplarıyla devam etmeleri için, ikinci kümeye ortak hesaba geçmeleri için, üçüncü kümeye de kendileri karar vermeleri için yönergeler gönderildiğini açıkladı.

Ortak banka hesabı açmaları söylenen çiftlerin arasındaki bağın, farklı hesapları olanlara göre çok daha güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirten Olson, bu çiftlerin birlikte olduklarını daha yoğun hissettiklerini söyledi.

Olson, ortak banka hesabı kullanan çiftlerin şeffaf bir menfaatleri olduğunu ve “İhtiyacın olduğu için sana yardım etmek istiyorum. Daha sonra yardım edebilirsen seni takip etmem” anlayışıyla hareket ettiklerini kaydetti.

Ayrı hesapları olan çiftlerin mali ilişkilerini ‘takas’ olarak gördüklerini belirten Olson, ayrı hesapları kullanan eşlerin “Ben sana sonra yardım edeceksin diye ben sana yardım ediyorum” mantığıyla hareket ettiklerine dikkat çekti.

Olson, banka hesabı olan diğer çiftlerin çoğunun potansiyel olarak ilgilerini kaybetmeyi daha kolay bulduğunu vurguladı.

haber-mecitozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu