Ekonomi

Uluslararası Helal Sertifikalarının Küresel Tanınması Konferansı Yarın İstanbul’da

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından düzenlenen “Helal Sertifikalarının Küresel Tanınmasına İlişkin Uluslararası Konferans” yarın İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Helal Akreditasyon Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre konferans, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği (İSEDAK) Daimi Komitesi işbirliğiyle İstanbul Gönen Otel’de gerçekleştirilecek.

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartlarına dayalı akreditasyon sistemine dayalı helal belgelerin çok taraflı tanınması için güvenli bir sistemin oluşturulmasına değerli bir katkı sağlamayı amaçlayan konferans, canlı yayınlanacak. Zoom ve Youtube gibi platformlarda.

Konferansta devlet kurumlarından temsilciler, helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarından temsilciler ve uluslararası ticaretteki ilgili paydaşlar, üç farklı oturumda helal belgelerin küresel düzeyde tanınmasının gerekliliği konusunda görüşlerini paylaşacak. Helal belgelerin küresel düzeyde tanınması konusu, “kamu ve uluslararası aktörler perspektifinden”, “helal uygunluk değerlendirme kuruluşları perspektifinden” ve “ticaret aktörleri perspektifinden” tartışılacak.

Konferansın açılış konuşmasını Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Başkanı Zafer Soylu’nun yanı sıra SMIIC, İSEDAK ve Diyanet İşleri Yüksek Kurulu temsilcileri yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu