Haber

AB Dışişleri Bakanları Filistin-İsrail çatışmasını ve Gazze’ye insani yardımı görüşmek üzere bir araya geldi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Filistin-İsrail çatışması, Gazze’nin yanı sıra Ukrayna ve Karabağ’a insani yardım ulaştırılması gibi konuları görüşmek üzere bir araya geldi.

Lüksemburg’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve ardından İsrail’in Gazze’yi bombalaması sonrasında bölgeye acil insani yardım gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Borrell, son çatışmalar öncesinde Gazze’ye günde 100’den fazla yardım kamyonunun girdiğini hatırlattı.

Artık günde 20 tıra izin vermenin yeterli olmadığını vurgulayan Borrell, bekleyen tırlara derhal izin verilerek yakıt, su ve elektrik ihtiyacının ortadan kaldırılmasının önemine dikkat çekti.

Borrell, bugünkü dışişleri bakanları toplantısına AB Komitesi’nin insani yardımdan sorumlu üyesi Janez Lenarcic’in de katılacağını belirtti.

İnsani yardımların ulaştırılması için çatışmaların durdurulduğuna değinen Borrell, “Bugün aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in çatışmaların durdurulması yönündeki çağrısını da tartışacağız. Bu, rehineler için de gerekli.” söz konusu.

Borrell, önceliklerinin insani durum olduğunu, ardından uzun süredir ertelenen Orta Doğu Barış Sürecinin nasıl canlandırılacağını düşünmek gerektiğini belirtti.

“Her sivil için aynı kaygıyı taşıdığımızı göstermeliyiz.”

Borrell, ister Filistinli ister İsrailli olsun, öldürülen tüm siviller için aynı kaygının dile getirilmesi gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

“Öldürülen her sivil için aynı kaygıyı taşıdığımızı çok dikkatli göstermeliyiz. Aynı kaygıyı göstermeliyiz. İsrail’e güçlü desteğimizi göstermeliyiz çünkü İsrail, Yahudilere yönelik en büyük saldırılardan birine maruz kaldı.” Bu kınanmalı ve biz de bunu kınadık. Ancak aynı zamanda masum Filistinli sivillerin öldürüldüğünü de kabul etmeliyiz.” “Bunu dikkate almalıyız. Onlar da Hamas’ın kurbanları. Öldürülen her sivilden endişe duymalıyız.”

Bugünkü toplantıda Ortadoğu’daki gelişmelerin yanı sıra Ukrayna ve Karabağ’daki durum ele alınacak. AB bakanları Orta Asya ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla da görüşecek. Toplantıda AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının Orta Asya ülkeleri tarafından uygulanması ele alınacak.

orta-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu