Ekonomi

Netflix hisseleri büyüme şeffaflığına ilişkin endişelerle düşüşte

Netflix’in hisseleri, şirketin 2025’in ilk çeyreğinden itibaren abone büyüme verilerini paylaşmayı durdurma yönündeki beklenmedik kararının yatırımcıları tedirgin etmesiyle bugün düşüşe geçti.

Abone kazanımı ve kullanıcı başına ortalama gelir bilgilerinin paylaşılmaması, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa gibi doymuş pazarlarda yayın devinin büyüme beklentileri hakkında soru işaretleri yarattı.

İlk çeyrekte yeni müşteriler kazanmasına rağmen, Netflix’in ikinci çeyrek gelir tahmini beklenen 9,54 milyar doların altında kaldı.

Şirketin hisse senedi fiyatı Cuma günü %8’lik bir düşüş yaşadı ve düşüşün devam etmesi halinde Netflix’in piyasa değeri 17 milyar doları aşan bir düşüşle yaklaşık 247 milyar dolara gerileyebilir.

Netflix’in kararının piyasada yarattığı etki, sektördeki rakipleri Roku ve Walt Disney’in hisse fiyatlarını da etkileyerek sırasıyla %1,5 ve %1,2’lik düşüşlere yol açtı. Bu eğilim, Meta’nın Facebook’u ve daha önce yavaşlayan büyüme nedeniyle aylık aktif kullanıcılarını bildirmeyi bırakan isimsiz bir sosyal platform gibi diğer teknoloji şirketlerinin benzer eylemlerini takip ediyor.

Netflix’in kısa süre önce reklam destekli yayın planlarını devreye sokması, yeni müşterilerde önemli bir artışa katkıda bulundu ve 9,3 milyon ekleme, analistlerin fikir birliği tahminini neredeyse iki katına çıkardı. Bu artış, şirketin küresel abone sayısını Mart sonu itibariyle 269,6 milyona çıkardı.

Yayın endüstrisi gelişmeye devam ederken Netflix ve rakiplerinin stratejik hamleleri yakından izleniyor.

InvestingPro İçgörüleri

Netflix’in abone büyüme verilerini paylaşmayı durdurma kararı ışığında, yatırımcılar anlaşılır bir şekilde şirketin performansı hakkında fikir verebilecek diğer finansal ölçütlere ilgi duyuyor. InvestingPro’ya göre Netflix, 38,91 F/K Oranı ve 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla 45,19 olan son on iki aylık düzeltilmiş F/K Oranı ile yüksek bir kazanç katsayısında işlem görüyor. Bu, piyasanın şirketin gelecekteki kazançları için yüksek beklentilere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, şirket geçen yıl %88,96’lık 1 Yıllık Fiyat Toplam Getirisi ile önemli bir getiri elde etti ve bu da yatırımcının iş modeline ve büyüme yörüngesine olan güvenini yansıtıyor.

Öne çıkan bir InvestingPro İpucu, 13 analistin önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize etmiş olması ve bu durumun şirketin finansal performansı üzerinde potansiyel olarak olumlu bir görünüme işaret etmesidir. Konuyla ilgili bir diğer ipucu da Netflix’in orta düzeyde bir borçla faaliyet göstermesi ve bu sayede piyasadaki belirsizliklerin üstesinden gelebilecek ve rekabet gücünü korumak için içerik ve teknolojiye yatırım yapabilecek finansal esnekliğe sahip olması.

InvestingPro verilerinden Netflix’in piyasa değerinin 245,51 milyar USD gibi yüksek bir seviyede olduğunu görebiliyoruz. Şirketin 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aydaki gelir artışı %6,67’dir ve 2023’ün 4. çeyreğindeki çeyreklik gelir artışı %12,49’dur; bu da pazar doygunluğu endişelerine rağmen gelir akışlarını artırma becerisini göstermektedir.

Daha derinlemesine analiz isteyen okuyucular için InvestingPro üzerinden erişilebilecek 16 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır. Bu ipuçları, kapsamlı verilerle birlikte Netflix’in finansal sağlığı ve pazardaki konumu hakkında daha net bir resim sunabilir. Okuyucular, yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim almak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu