Haber

İsrail’de askere alınan kadınların üçte biri cinsel tacize uğruyor

İsrail’de zorunlu askerlik hizmetini yapan kadınların yüzde 33’ünün tacize uğradığı belirtildi.

İsrail Devlet Ombudsmanı, İsrail ordusunda mecburî askerlik hizmetini yapan bayanlara yönelik cinsel taciz argümanlarına ait 2021 raporunu yayınladı.

İsrail ordusunda mecburî askerlik hizmetini icra eden bayan askerlerin yüzde 33’ünün en az bir ya da daha fazla sefer cinsel tacize uğradığı yönünde aktarım yaptığına işaret edilen raporda, bunlardan yüzde 70’inin bu hususta şikayette bulunduğu bildirildi.

Raporda, mecburî askerlik vazifesini yaparken İsrail polisinde çalışan bayanların yüzde 22’sinin, sınır polisi olarak görev yapanların yüzde 27’sinin, İsrail hapishanelerinde vazife yapanların ise yüzde 38’inin cinsel tacize uğradığını aktardığı kaydedildi.

Raporda, zorunlu askerliğini hapishanede görevli olarak yaparken taciz edilenlerin yüzde 70’inin tacizin burada çalışanlar ya da kumandanları tarafından gerçekleştiğini söylediği tabir edildi.

Cinsel tacize uğradığı konusunda şikayette bulunan bayanların yüzde 44’ünün şikayetlerinin “düzgünce ele alınmadığını”, yüzde 26’sının ise “hiç dikkate alınmadığını” öne sürdüğüne dikkat çekildi.

Raporun, “kadın askerlerin korunması konusunda endişe verici bir tabloyu ortaya çıkardığı ve birçoğunun güvenlik eksikliği konusunda yaşadıklarını” ortaya koyduğuna vurgu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu