Haber

Hipertansiyon 35-50 yaş arası erkekleri tehdit ediyor

Ahmet Hakan Vural, yaşla birlikte hipertansiyon görülme sıklığının arttığına dikkat çekerek, “Ancak yüksek tansiyon genellikle ilk olarak 35-50 yaşlarında tespit edilir. 50 yaş altı erkeklerde daha sık görülür. 55 yaşından sonra kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Hipertansiyondan zarar gören başlıca organlar kalp, beyin, gözler ve böbreklerdir.

Medical Park Gebze Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü münasebetiyle hipertansiyon hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) tanımına değinen Prof. 140 mmHg sistolik kan basıncı ve 90 mmHg veya daha yüksek diyastolik kan basıncı yüksek tansiyon olarak kabul edilir. Hipertansiyon böbrek, beyin ve kalpte uzun süre belirti vermeden hasara yol açtığı için ‘sessiz düşman’ olarak da bilinir.

HER DÖRT ÖLÜMDEN BİRİ HİPERTANSİYONA NEDEN OLUYOR

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ülkemizde her dört ölümden birinin nedeninin hipertansiyon olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vural, “Bu nedenle erken teşhis ve hasta tedavisi büyük değer taşıyor. Ülkemizde son yıllarda hipertansiyon farkındalığının artmasına rağmen maalesef toplumun bilinç düzeyi oldukça düşüktür. Bilimsel çalışmalara göre Türkiye’de hipertansiyon farkındalığı %58,1’dir. Yani hipertansiyon hastalarının yaklaşık yüzde 42’si hastalığının farkında bile değil. Ne yazık ki hipertansiyon tanısı alan hastaların sadece üçte biri kan basıncını kontrol altında tutuyor.

35-50 YAŞINDA GÖRÜLEBİLİR

Vural, “Ancak yüksek tansiyon genellikle ilk olarak 35-50 yaşlarında tespit edilir. 50 yaş altı erkeklerde daha sık görülür. 55 yaşından sonra kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Hipertansiyondan zarar gören başlıca organlar kalp, beyin, gözler ve böbreklerdir.

İLAÇ TEDAVİSİ UYGULANABİLİR

Tedavi yollarından bahseden Prof. Dr. Vural, “Hipertansiyon tedavisinin temelini yaşam tarzı değişiklikleri oluşturur. Aynı zamanda ilaç tedavisi de tedavinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır ve mutlaka bir doktor tarafından takip edilmelidir.

TUZ TÜKETİMİ AZALTILMALIDIR

prof. Ahmet Hakan Vural, yüksek tansiyonu olan bir bireyin yapması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • “Tütün ve alkol kullanımının terk edilmesi.
  • Sağlıklı beslenme.
  • Kilo kaybetmek.
  • Düzenli fiziksel aktivite.
  • Tuz kullanımını azaltmak.
  • İlaçları önerilen doz ve sürede, ara vermeden kullanmak.
  • Hastanın kan basıncı düzenli olarak izlenmelidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu