Yaşam

HDP için ‘Seyrana Li Çeper’ oyunu sahnelendi

Fernando Arrabal’ın senaryosunu yazdığı, Aydın Renk’in Kürtçe uyarlamasını yaptığı oyun, HDP’nin hazine yardımının engellenmesine karşı yürüttüğü “Hazinemiz insanımız” kampanyasına destek amacıyla Amed Şehir Tiyatrosu’nda seyirciyle buluştu. Nîsk Huner’in hazırladığı oyunun yönetmenliğini Nazmi Karaman üstleniyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Oyunun sona ermesinin ardından tiyatrocu Bahoz Özsunar, HDP’nin kampanyasına işaret ederek “Hazinemiz İnsanımızdır” sloganını hatırlattı. Özsunar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ne olursa olsun partimizin yanındayız ve destekliyoruz. Bundan sonra da bu tür etkinliklerin devam etmesini temenni ediyorum, tüm tiyatrocular ve sanatçılar bu tür etkinlikler düzenlerler. Geldiğiniz için teşekkür ederiz.”

OYUNUN KONUSU

“Seyrana Li Çeper” prömiyerini 4 Ocak’ta Batman Yeni Sahne’de yaptı. Senaryosunu Fernando Arrabal’ın, yönetmenliğini Nazmi Karaman’ın, sanat yönetmenliğini Egît Fırat’ın üstlendiği “Seyrana Li Çeper (1954), Fernando Arrabal tarafından savaşın anlamsızlığı ve grotesk bir üslupla kaleme alınmıştır. bir pazar günü oğlunu ziyarete gelen ve birlikte piknik yapmak isteyen bir anne ve babanın, oğulları ve esir düşen bir askerle yaşadıkları anlatılır. Çocukluğunda savaşa dair dayanılmaz bir gerçekliğe mizahla cevap vermeyi tercih eden Arrabal, Özer, Habip Çelik, Bahoz Özsunar, Gulan Mizgîn ve Şervan Yelboğa oynuyor.Kürtçe oynanan oyun yaklaşık bir saat sürüyor.

karakopru-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu