Haber

Erdoğan, Rus basınına konuştu: Rusya’yı tecrit girişimlerinin bedeli sonsuz olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rossiya-1 devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ‘Rusya’yı tecrit etme girişimlerinin bedelinin sonsuz olacağını’ belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rossiya-1 televizyonunda yayınlanan ‘Moskova.Kremlin.Putin’ isimli programda Rusya’yı dünyanın geri kalanından izole etme teşebbüslerine ait soruya “Bunun bedeli sonsuz olacak” karşılığını verdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Erdoğan’ın kelam konusu açıklamasının yer aldığı programın tamamının daha sonra yayınlanması bekleniyor.

AVRUPA BİRLİĞİ YAPTIRIMLARI

Geçtiğimiz ay, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya’ya yönelik sekizinci yaptırım paketi konusunda muahede sağlamıştı. AB’nin ekim ayı başında onayladığı sekizinci yaptırım paketi, yaptırımlar delen üçüncü ülke vatandaş ve kuruluşlarına da yaptırım uygulanmasını içerdiği için büyük ehemmiyet taşıyor. Bu AB için de birinci olma özelliğini taşıyor.

Sekizinci yaptırım paketi, Rusya’nın askeri, endüstriyel ve teknolojik eserlere ulaşmasını güçleştirmek, savunma ve güvenlikle ilgili dallarını geliştirmesini önlemek hedefli olarak yeni ihracat kısıtlaması getiriyor ve bu kapsamda kömür, kok kömürü, Rus silahlarında bulunan spesifik elektronik modüller, havacılık dalında kullanılan teknik materyaller ve kimi kimyasalların satışını yasaklıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu