Haber

Amerikan Devletleri Örgütü heyeti, siyasi kriz yaşayan Peru’ya ziyarette bulundu

Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) heyeti, uzun müddettir siyasi kriz yaşayan Peru’ya ziyaret gerçekleştirdi.

Eski Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga başkanlığındaki OAS heyeti, Devlet Başkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Pedro Castillo ile bir ortaya geldi.

Castillo, OAS heyeti ile görüşmesinin akabinde yaptığı açıklamada, kimi siyasi bölümlerin ülkenin istikrarını palavra ve iftirayla tehlikeye atmak istediğini belirterek, “Peru’da neler olup bittiğini ve bazı sektörlerin ülkenin demokrasisini, istikrarını nasıl baltalamaya çalıştığını anlatmak için OAS’ın üst düzey heyetini kabul ettim.” tabirini kullandı.

OAS heyeti daha sonra Peru Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, Başbakan Anibal Torres ve Kongre Lideri Jose Williams ile görüştü.

Torres, toplantıya yönelik değerlendirmesinde, Peru’nun kurumsallığı ve yönetilebilirliği için bütün kurumlarla diyaloğa açık olduklarını söyledi.

“Kongrenin hükümete darbe yapmak gibi bir niyeti yok”

Kongre Lideri Jose Williams da kurumlar ortasında birtakım uyuşmazlıkların olduğunu kabul ederek, “Kongrenin hükümete darbe yapmak gibi niyeti yok. Anayasayı, demokrasiyi ve kuvvetler ayrılığını savunacağız.” dedi.

OAS heyeti, Peru ziyareti kapsamında son olarak Yüksek Yargı Lideri Elvia Barrios ve Tanınan Güç Partisi yetkilileriyle bir ortaya geldi.

5 farklı cezai soruşturma yürütülüyor

Castillo hakkında 2’si “suç örgütünün parçası olup olmadığına” yönelik 5 cezai soruşturma yürütülüyor.

Castillo, sağcı aday Keiko Fujimori’yi 44 bin oyla geride bıraktıktan sonra Temmuz 2021’de göreve başlamış ancak yolsuzluk iddiaları nedeniyle popülaritesi giderek düşmüştü.

Cumhurbaşkanı Castillo, çeşitli dönemlerdeki açıklamalarında kendisine yönelik suçlamaları kabul etmemiş ve savcılığa ifade vermişti.

Savcılığın başlattığı yolsuzluk suçlamalarına adı karıştığı gerekçesiyle muhalefet tarafından cumhurbaşkanlığından azli istenen Castillo’nun Kongrede yapılan oylamalarda misyondan alınma talebi reddedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu