İş

Yapı Kredi ve İGE’den ihracatçılara finansman programı

Yapı Kredi ve İhracat Geliştirme A.Ş. (İGE), yeni işbirlikleri ile ihracatçı firmaların yeşil dönüşümünü desteklemek amacıyla Güç ve Kaynak Verimliliği Finansman Programı’nı başlattı.

Enerji ve Kaynak Verimliliği Finansmanı Programı kapsamında düzenlenen imza töreninde konuşan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, Yapı Kredi’ye iş birliğiyle başvuran ihracatçı firmaların enerji verimliliği yatırımlarının HDI garantisiyle finanse edilebileceğini söyledi.

Cahit Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan, büyümeye ve istihdama büyük katkı sağlayan ihracatçı firmalarımıza sunduğumuz bankacılık çözümlerini çok önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. En değerli ticaret ortağımız olan Avrupa ile iş yapan Türk şirketlerinin, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın hayata geçmesiyle birlikte sürdürülebilir iş modellerine hızlı bir şekilde geçiş yapacaklarını varsayıyoruz. Avrupa Komitesi tarafından açıklanan anlaşma kapsamında şirketlerin sera gazı emisyonlarını azaltmaları beklenirken, üretilen ürünler için de yeni sürdürülebilirlik standartlarının oluşturulması bekleniyor. Ülkemizde özellikle ihracat yapan firmaların bu alanda çalışmaları artıyor. “Uluslararası finans kuruluşlarıyla geliştirdiğimiz işbirlikleri sayesinde sürdürülebilir ve yeşil ekonomiye ayrılan fonların kullanılmasında önemli rol oynuyoruz.”

Enerji ve Kaynak Verimliliği Finansmanı Programı kapsamında düzenlenen imza töreninde konuşan Export Development A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, şu değerlendirmede bulundu: “Avrupa Yeşil Anlaşması ve Sınır Karbon Tüzüğü’nün getirdiği yükümlülükler, Önümüzdeki dönemde ihracatçılarımız için rekabet koşulları açısından önemli sorunlar yaşanacaktır. İhracatçılarımız karbon emisyonunu azaltacak yatırımlar yapamazlarsa ek vergi ödemek zorunda kalacaklar. Bu onların karlılığını azaltacağı gibi aynı zamanda pazarı kaybetme riskini de yaratacaktır. “Yapı Kredi’nin yurt dışından sağladığı fonları hızlı bir şekilde ihracatçılarımızın kullanımına sunmak amacıyla yaptığımız bu işbirliğinin, gelecekte yapacağımız yeni işbirliklerinin başlangıcı olduğunu belirtmek isterim.”

haber-bakirkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu