Haber

UAEA: Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırılar derhal durmalı

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, Ukranya’daki Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresinde meydana gelen patlamaların kesinlikle “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır. Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz.” ifadesini kullandı.

UAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ve etrafında dün gece ve bu sabah gerçekleşen çok sayıda patlamaya ait kıymetlendirme yer aldı.

Açıklamada, düzinelerce bombanın hem nükleer santralin bulunduğu alana hem de etrafına isabet ettiği vurgulanarak, uzmanların patlamaları görebildiğine dikkat çekildi.

Şiddetli bombardıman sonucunda tesiste kimi binaların yanı sıra ekipmanların ziyan gördüğü lakin nükleer güvenlik ve emniyeti tehlikeye atacak bir durumun şimdi yaşanmadığı aktarılan açıklamada, UAEA Lideri Grossi’nin de kanılarına yer verildi.

“Ateşle oynuyorsunuz”

Buna nazaran Grossi, “Dün ve bu sabah, ekibimizden gelen haberler son derece rahatsız edici. Bu büyük nükleer santralin bulunduğu alanda meydana gelen patlamalar kesinlikle kabul edilemez. Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır. Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz.” görüşünü paylaştı.

Nükleer santral ve etrafında çatışmalardan arındırılmış bir inançlı bölge oluşturulması için taraflarla görüşmelerin sürdüğünü lisana getiren Grossi, “Güvenli bölge gerçek olana kadar pes etmeyeceğim. Devam eden bariz bombardımanın da gösterdiği gibi, güvenli bölgeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.” tabirini kullandı.

Grossi, santral ve etrafında çatışmalardan arındırılmış bir “nükleer emniyet ve güvenlik bölgesi” kurulması için taraflara bir defa daha davette bulundu.

Son aylarda nükleer santral ve etrafında çatışma ve bombardımanın artması nedeniyle sıklıkla elektrik kesintisi yaşanması ve muhtemel bir nükleer facianın önlenmesi için Grossi, geçen ay Rusya ve Ukraynalı yetkililerle inançlı bölge kurulmasına ait görüşmelerde bulunmuş, lakin bu doğrultuda şimdi samut bir ilerleme kaydedememişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu