Haber

Tunç Soyer DEM Partisinden aday olmayacağını açıkladı

İzmir’de CHP’den aday gösterilmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in DEM Parti’den aday olacağı yönündeki iddialar siyasi lobileri harekete geçirdi. Soyer ise söz konusu iddialara ilişkin sessizliğini ilk kez bozarak, “DEM’den aday olmak gündemimde yok” dedi. açıklamasını yaptı.

CHP, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak mevcut Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı seçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeniden aday gösterilmemesine tepki gösterdi. Soyer’in İzmir’de henüz adayını açıklamayan DEM Partisi’nden aday gösterileceği iddia edildi.

“Gündemimde DEM ADAYI YOK”

Bu tezlerin ardından ilk kez Tunç Soyer konuştu. “DEM’den aday olacak mısınız?” Soyer, “DEM’den aday olmak gündemimde yok” dedi. İfadelerini kullandı.

TUNÇ SOYER ADAY BELİRTME SÜRECİNE TEPKİ VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, yeni dönem için aday gösterilmeyeceği haberinin CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu toplantısına 5 dakika kala yapıldığını belirterek, bunu “en hafif deyimle siyasi nezaketsizlik” olarak değerlendirdi. Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, önce Seferihisar’da, ardından İzmir’de titizlikle çalıştığını ve Türkiye’ye örnek olacak birçok uygulamaya imza attığını belirtti.

“BUNLARI SİYASİ BOZUKLUK OLARAK GÖRÜYORUM”

Görev yaptığı dönemle ilgili alnının temiz, vicdanının rahat olduğunu belirten Soyer, şunları kaydetti: “Merkez Yürütme Kurulu toplantısından 5 dakika önce görev yapmayacağımın bana bildirilmesini en hafif tabirle siyasi nezaketsizlik olarak görüyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin ilk dönem sonunda yeni dönem için aday gösterilmesi. Ancak bu nezaketsizlikten öte bir şey değil.” “En kötüsünün CHP’nin aday seçim sürecindeki eksiklikleri ve hataları olduğunu düşünüyorum.”

“Adaylık süreçlerinde tüm belediye başkanları için aynı objektif kriterlerin uygulanması gerekirken maalesef durum böyle olmadı.” Soyer, “Ayrıca örgütün sesinin dinlendiğine, tabanın ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerinin dikkate alındığına dair bir emare yok. Talep edilmesine rağmen ön seçim yapılmadı ve ön seçim yapılmadı. Süreç İzmirlilerle şeffaf bir şekilde paylaşılmadı. Bütün bunlar yapılmadı, sadece siyasi ödül ve cezalar kullanıldı.” Endişe verici.” sözlerini kullandı.

Adayların açıklanmasında gecikmenin İzmir halkına saygısızlık olduğunu savunan Soyer, adayları açıklanan tüm büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını tebrik ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu