Haber

Trump, soruşturmayla ilgili jüri önünde ifade vermeye çağrıldı

AP’ye yaptığı açıklamada, Trump’ın avukatı Joseph Tacopina, Manhattan bölge savcılığının müvekkilini konuyla ilgili soruşturma için önümüzdeki hafta büyük panel önünde konuşmaya çağırdığını doğruladı. Tacopina, bunun benzeri görülmemiş saçma bir soruşturma olduğunu savundu. “Bu, adalet sistemini ona karşı silah haline getirmelerinin bir başka örneği ve bu hiç de adil değil.” sözünü paylaştı. Savcıların soruşturmasını “olmayan bir şey hakkında gürültü yapmak” olarak değerlendiren Tacopina, davanın herhangi bir yasal dayanağı veya desteği olmadığını savundu.

TRUMP: YANLIŞ YAPMADIM

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, soruşturmaya ilişkin açıklamaları “yozlaşmış, ahlaksız ve silah haline getirilmiş bir adalet sistemi” olarak kullanarak, “Kesinlikle yanlış bir şey yapmadım” dedi. ifadesini paylaştı. 2024 Başkanlık seçimleri için adaylığını açıklayan Trump, soruşturmayı “Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen adayını açık ara devirmeye çalışan siyasi bir cadı avı” olarak eleştirdi.

SUS PAYI ÖDEME OLAYI

Erotik film yıldızı Stormy Daniels, Trump’la cinsel ilişkiye girdiği iddiasına sessiz kalması için 2016’da 130 bin dolar ödeme karşılığında mutabakat zaptı imzaladığını ancak anlaşmanın geçersiz olduğu gerekçesiyle geçersiz olduğunu savundu. Trump tarafından imzalandı.

Trump, Daniels’ın iddialarını yalanlarken, 2016 seçim kampanyası öncesinde Trump’ın avukatlığını yapan Michael Cohen, Daniels’a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödediğini doğruladı.

Cohen, daha sonra Trump şirketleri tarafından ikramiyelerle birlikte yaklaşık 420.000 $ geri ödendiğini savundu.

Aralık 2018’de Trump’ın seçim kampanyasına yönelik soruşturmada “yalan söylemek” ve “vergi kaçırmak” suçlarından tutuklanan Cohen, mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve cezasını çekmek üzere Mayıs 2019’da Otisville’deki federal bir hapishaneye gönderildi.

O yıllarda, federal savcıların Trump’a karşı rastgele bir soruşturma başlatmasına gerek yoktu, oysa Manhattan bölge savcılığı “sessizlik ödemesi” olarak bilinen şeyi başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu