Haber

Suudi Arabistan, depremin etkilerinin hafifletilmesinde Türkiye’ye desteğini yineledi

Suudi Arabistan’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye ve Suriye üzerindeki yıkıcı etkilerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar ele alındı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre Bakanlar Kurulu toplantısı, Kral Salman bin Abdülaziz başkanlığında başkent Riyad’daki Irka Kraliyet Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Toplantının başında, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 6 Şubat’ta yaptığı telefon görüşmesinin içeriği hakkında kabineye bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın depremlerin Türkiye ve Suriye üzerindeki etkilerini azaltma çabaları gözden geçirildi.

Görüşmede, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin üstesinden gelmek için Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yaptığı takviyeler tekrarlandı.

Haberde, Suudi Arabistan’ın deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarına katıldığı, barınma, gıda, medikal ve lojistik gibi çeşitli alanlarda yardım gönderdiği ve depremzedeler için yardım kampanyaları düzenlediği de hatırlatıldı.

Toplanan yardım miktarı 89,2 milyon doları aştı

Suudi Arabistan’daki Kral Salman İnsani Yardım Merkezi’ne bağlı Sahem Platformu aracılığıyla Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için başlatılan yardım kampanyasında, kampanyaya katılanların sayısı bu sabah 1 milyon 545 bin 729’a yükseldi. 344 milyon 849 bin 600 riyal (89.000 riyal). 2 milyon doların üzerinde yardım toplandığı açıklandı.

Suudi Arabistan, Suriye’deki depremzedelere destek için bugün Halep’e 35 ton gıda, tıbbi ve barınma malzemesi taşıyan bir yardım uçağı gönderdi.

Suudi Arabistan depremlerin ardından Türkiye’ye 7 yardım uçağı gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu