Yaşam

Şevket Dağ Sergisi Humanis Organizasyonuyla İstanbul’da

“Zamanın ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” standı, Humanis organizasyonuyla Bozlu Arka Proje ev sahipliğinde Mongeri Binası’nda İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi sanat tarihimizin önde gelen isimlerinden Şevket Dağ’ın (1875-1944) eserleri, “Zamanın ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ”Adı geçen stantta ilk kez toplu olarak sergileniyor. Humanis’in düzenlediği Bozlu Arka Projesi ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek bu kapsamlı stant sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 21 Eylül 2023 tarihinde açılacak olan stant, 25 Kasım 2023 tarihine kadar açık kalacak. Bozlu Arka Project Mongeri Binası’ndaziyaretçilere açık olacak.

1875 yılında doğan Şevket Dağ, Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk Türk öğrencilerinden olup, Osman Hamdi Beyefendi, Alexandre Vallaury ve Salvatore Valeri gibi isimlerden ders almıştır. 1897 yılında okuldan birincilikle mezun oldu. Şevket Dağ, ilk bireysel standını İstanbul’da Kuyucu Murat Paşa Türbesi yakınında bulunan bir muhallebi dükkanında açtı, daha sonra çeşitli karma stantlara katıldı. Ayrıca Atina, Münih, Sofya, Brüksel, Paris ve New York gibi şehirlerde düzenlenen stantlara katılarak uluslararası sanat çevrelerinde de tanınmaktadır. Bu stantlarda çeşitli ödüller ve madalyalar kazanıyor. 1909 yılında Galatasaray Lisesi’nde fotoğraf öğretmenliği yapmaya başlayan sanatçı, aynı yıl kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. 1914 Kuşağı Sanatçılarıyla birlikte çeşitli stantlarda yer alır. Özellikle iç mekanlara odaklanan çalışmalarıyla tanınan Dağ, cami, han, çarşı gibi mekanları gerçekçi bir yaklaşımla sunuyor. Hayatının son yıllarında siyasetle ilgilenerek Konya ve Siirt milletvekili olarak görev yaptı ve 1944 yılında vefat etti.

Resimlerindeki detaylı ve özgün iç mekan tasvirleriyle sanat tarihimizde değerli bir yere sahip olan Şevket Dağ’ın eserleri, sanatçının hayatından sonra farklı karma stantlarda yer alsa da, sanatçının pek çok eserinin görülebileceği kapsamlı bir stant bugüne kadar bir arada organize edilmedi. İstanbul’un tarihi mekanlarına odaklanan birçok esere imza atan Şevket Dağ, bu stand aracılığıyla çok değer verdiği İstanbul’u bir kez daha kucaklayacak. “Zamanın ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ”Sergide sanatçının toplam 65 eseri, kendisiyle ilgili çeşitli objeler, arşiv belgeleri ve fotoğraflar eşliğinde bir araya geliyor.

Humanis Hakkında:

2Firma 010 yılında Saya Grup bünyesinde Pharmactive olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2023 yılından bu yana Humanis adı altında çalışmalarına devam etmektedir. . Humanis, her adımda insan odaklı bir yaklaşımla hareket ediyor ve ‘Herkes için sürdürülebilir sağlık’ anlayışıyla üretiyor. 200 milyon dolarlık yatırımla Çerkezköy’de kurduğu üretim tesisi ve Ar-Ge merkeziyle hem sektöre hem de Türkiye’ye değerli katkılar sağlayan bir sağlık şirketidir.

Dünyanın en büyük global ilaç firmalarıyla üretim ortaklıkları yaparak uluslararası pazarda yetkinliğini kanıtlamak. Humanis, yenilikçi, güvenli ve etik fiyatlar çerçevesinde Tüm dünyada insanlık ve insan yaşamı için değer yaratmayı amaçlamaktadır. Humanis, pediatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kulak-boğaz-burun, dahiliye, enfeksiyon, gastroenteroloji, dermatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi ve acil gibi birçok farklı tedavi alanında etkin bir portföye sahiptir. insan odaklı yenilikçi sağlık felsefesi Faaliyetlerini sürdürmek amacıyla Tüketici Sağlığı alanında da ürünler sunmaktadır. Humanis, farklı tedavi alanlarında sunduğu çözümlerle sağlıklı bir geleceği korumak için çalışmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu