Haber

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde prematüre doğumlara dikkat çekildi

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde prematüre doğumlara dikkat çekmek için aktiflik düzenlendi.

Başhekim Doç. Dr. Ahmet Şen, aktiflikte yaptığı konuşmada, dünyada her 10 bebekten birinin 37. gebelik haftasını tamamlanmadan prematüre olarak doğduğunu söyledi.

Prematürenin nedenleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Şen, “Annedeki yetersiz beslenme, sigara kullanımı, geçirdiği hastalıklar nedeniyle çocuklarımız anne karnında gereğince beklemeden dünyaya geliyor. Alışılmış ki gereğince gelişemedikleri için ağır bir dayanağa muhtaçlık duyuyorlar. Her anne dokuz ay karnında büyüttüğü bebeğini kucağına alıp koklamak ister. Lakin bu çocuklarımızı ağır bir tedavi ve teşebbüs süreci bekliyor. Bu hususta şanslıyız, hastanemizde çok deneyimli yeni doğan grubumuz var. Hastaneden çıktıkdan sonra da ailelerin bu çocukların bakımını çok uygun yapmaları lazım. Bu etkinlikler bu farkındalığı hepimize aşılıyor. Bu çocuklarımız da öbür çocuklarımız üzere olağan bir hayat yaşamayı hak ediyorlar.” dedi.

Yenidoğan uzman doktoru Ferhan İren ise, Türkiye’de her 10 bebekten birinin prematüre olarak doğduğunu hatırlatarak, “O yüzden minik kahramanların özel bir yenidoğan ünitesine, deneyimli hemşirelere ve uzman tabiplere muhtaçlığı var. Prematüre çocuklarımız uzun bir süreçten geçiyorlar. Özel bakım almaları lazım. Çok güç yollardan geçiyorlar, o kadar bahadır ve hayata çok bağlılar ki potansiyelleri çok yüksek. Yetişkinlere, inanın, hayatla gayret edin iletisi veriyorlar.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu