Haber

prof. Dr. Can Ayday: “Eskişehir canlı fay hatlarıyla çevrili”

prof. Dr. Can Ayday: “Eskişehir canlı fay hatlarıyla çevrili”

ESKİŞEHİR Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. “

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Son olarak Hatay’da 20 Şubat akşamı meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler yerleşim yerlerini kullanılamaz hale getirdi. Depremlerin ardından Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ülke genelinde aktif fayların olduğu bir harita yayınladı. Eskişehir aktif fay hattının geçtiği harita üzerinde 24 ilin 80’den fazla ilçe merkezinin tam ortasında yer almaktadır. Eskişehir merkezli son büyük deprem 20 Şubat 1956’da 6.4 büyüklüğünde meydana geldi.

“Eskişehir’imizin etrafı diri faylarla çevrili diyebiliriz”

Eskişehir’in merkezinden bir, çevresinden ise 3 fay hattının geçtiğini yeni verilerle anlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. faylar geçer.MTA’nın yaptığı son haritada Eskişehir Fay Zonu olarak da geçmektedir.Kuzey Anadolu Fayı Eskişehir’in 70 kilometre kuzeyinden hızla geçmektedir.Burada olacak bir deprem Eskişehir’i de etkileyecektir.Sadece bunlar değil aktif fay Eskişehir’in güneyinde Kütahya’dan geçer, yine doğu-batı uzantısıyla gerçek, yine yakın Kütahya’nın güneybatısında burası Eskişehir’e 70-80 kilometre uzaklıkta yine Gediz Fayı var.Eskişehirimiz diyebiliriz. kuzeyimiz, güneyimiz ve kendi içinde aktif faylarla çevrilidir” dedi.

“Eskişehir’de 6.4 büyüklüğünde deprem olabilir”

Eskişehir’i etkileyecek 4 fay hattının oluşturabileceği depremlerin büyüklükleri hakkında bilgi veren Prof. olay Eskişehir’e çok yakın.Araştırmalarımız sonucunda Eskişehir’deki bu depremin 6.4 büyüklüğünde olabileceğini tahmin ediyoruz.İkincisi Kuzey Anadolu Fayı.Kütahya Aktif Fayı ise yine o kadar büyük değil.Deprem 5.5-6 büyüklüğünde olabilir.Uzak ama Eskişehir’de 5-5.5 büyüklüğünde depremlere de neden olabilir.Öte yandan Gediz Fayı büyük, 7 büyüklüğünde deprem olma ihtimali var. -7.2.Burada olacak bir deprem, yine Eskişehir’de en az 5.5-6 büyüklüğünde bir depremle karşılaşabilir.”

“Deprem bu kadar yaklaştı”

Eskişehir’de son büyük depremin 20 Şubat 1956’da olduğuna değinen Oda Eskişehir Şube Başkanı Can Ayday, yakın gelecekte deprem olabileceğinin altını çizdi. Konuyla ilgili Ayday, “Eskişehir Fay Zonu’ndan oluşacak sarsıntıyı incelediğimizde 70 ile 90 yıl arasında bir zaman sınırı bulduk. Eskişehir’de deprem 20 Şubat 1956’da oldu, depreme 3 yıl kaldı. 70 yılın sonu. 70 yıl olacak, ertesi gün hızla deprem olacak” Bu istatistiki bir şey. Sorumluların oturup düşünmesi gerekiyor. ‘Deprem bu kadar yakın, önlem alalım’ demeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu