Haber

Özgür Özel’den İmamoğlu’na pazarlık teklifi: Ben genel başkan olacağım, sen adaysın

Seçim yenilgisinin ardından ‘değişim’ tartışmalarının başladığı CHP’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun düzenlediği kapalı toplantının deşifre edilmesi partide yeni bir kaos başlattı.

Parti liderleri toplantıyı sert şekilde eleştirdi. Bir dizi genel başkan yardımcısı, CHP Küme Lideri Özgür Özel’in istifasını istedi.

CHP genel merkezi ile muhalefet arasında gerginlik yaşanırken, İmamoğlu-Özer cephesinde pazarlıkların yapıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre, genel başkanlık için güçlü adaylardan biri olarak görülen İmamoğlu’nun ekibine Özgür Özel’in ekibi teklifte bulundu. Bu içerikte “Özel’in Genel Başkan olması, İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı’nı sürdürmesi ve zamanı geldiğinde partinin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi tavsiye ediliyor”ileri sürüldü.

İMAMOĞLU GİTMEDİ

İmamoğlu ekibinin bu teklifi sıcak karşılamadığı belirtildi. Partinin önceki gün gerçekleştirilen MYK’sında bazı MYK üyeleri, görüntülerinin sızdırılmasının ardından tartışma yaratan görüşme nedeniyle İmamoğlu başkanlığında gözaltına alındı. “CHP Meclis Grubu’nun görevden alınması öneriliyor” belirtildi. Üyelerin seçimi nedeniyle görevden alınmalarının da mümkün olmadığı belirtilirken, Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun öneriye sessiz kaldığı ve yorum yapmadığı bildirildi.

İLK GÖRÜŞ

CHP Genel Merkezi’nde olağan kongre sürecine ilişkin değerlendirmeler yapılıyor. İstanbul’da bugüne kadar 570 mahallede seçim yapıldığını, bu seçimlerin 520’sinde Kılıçdaroğlu ekibinin, 50’sinde de İmamoğlu ekibinin çıktığını belirten yöneticiler, Karadeniz bölgesinde çoğunluğun Kılıçdaroğlu’nun grubunda olduğuna dikkat çekiyor.

MAZERET BİLDİRİLDİ

Ayrıca 23 Temmuz’da yapılacak belediye başkanları toplantısına 210 belediye başkanının katılacağı belirtilirken, 30’u da mazeret gösterdi. “Kemal Bey yanındayız mesajını verdi” belirtilmiştir. Söz konusu belediye başkanları toplantısı, İmamoğlu liderliğindeki görüşmeye ait görüntülerin sızdırılmasının ardından İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’nun ilk kez karşı karşıya geleceği toplantı olacak. İki ismin bir araya gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu