Ekonomi

Küresel piyasalarda olumlu hava

Haftanın ilk işlem gününde Wall Street endeksleri, Fed’in daha ölçülü faiz artırımları beklentisiyle yükselişini ikinci işlem gününe kesintisiz taşıdı. Teknoloji hisselerindeki güçlü alımlar, S&P 500 endeksinin yüzde 1,19 ve Nasdaq 100 endeksinin yüzde 2,2 yükselmesine yardımcı oldu. Böylece Nasdaq 100 yüzde 5,11 ile Kasım ayından bu yana en güçlü iki günlük yükselişini kaydetti; S&P 500 de Ekim ayı baz seviyesindeki yükselişini yüzde 12’ye taşıdı.

ABD vadeli endeksleri bu sabah yatay bir tablo çizdi. Asya’da Çin ve Hong Kong piyasaları yılbaşı kutlamaları nedeniyle kapalı kalırken, bölgedeki işlem hacimleri de oldukça düşük. Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 1’den fazla yükseldi.

Google’a tekelleşme davası

Bloomberg’in konuyu bilen kaynaklardan öğrendiğine göre ABD Adalet Bakanlığı, Alphabet’in ebeveyni olduğu Google’a dijital reklamcılık pazarındaki hakim konumu nedeniyle dava açmaya hazırlanıyor.

Kaynaklar Bloomberg’e, dava belgesinin bu hafta sonundan önce bir federal mahkemeye sunulmasının beklendiğini söyledi.

Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nın 278,6 milyar dolarlık ABD dijital reklam pazarının bir numaralı oyuncusu olan ve çevrimiçi reklam satın almak, satmak ve sunmak için kullanılan teknolojinin çoğunu kontrol eden şirkete karşı açtığı ikinci münhasırlık davası olacak.

Dava aynı zamanda şirketin ABD’deki uygulamalarına karşı açılan beşinci büyük dava olacak. Eyalet başsavcıları, rekabet maddelerini ihlal ederek çevrimiçi arama, reklam teknolojisi ve Android mobil uygulamaları pazarlarına hakim olduğunu iddia ederek Google’a karşı üç ayrı dava açtı.

Araştırma firması EMarketer’in 2023 varsayımlarına göre şirket, 626,86 milyar dolarlık küresel dijital reklam pazarında da bir numara. 2023’te Alphabet’in reklam operasyonlarının dijital reklamcılık tarafında 73,8 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu