Yaşam

Köpek Sahipleri Burada! Uyanma Şeklinden Köpeğinizin Nasıl Hissettiğini Anlayabilirsiniz!

Köpekler nasıl hissettiklerini iletmek için kulaklarını ve kuyruklarını kullanırlar. Kuyruğun konumu, yan taraf ve sallanan yüz, bir köpeğin ruh hali ve niyeti hakkında ipuçları verebilir. Bu tüyoları merak eden hayvan severleri içeriğimize alalım. Buyrun ?

Kaynak:https://www.sciencefocus.com/nature/w…

Köpekler kuyrukları aracılığıyla iletişim kurarlar.

Kuyruğun konumu bize bir köpeğin nasıl hissettiği hakkında çok şey söyleyebilir; The Wildheart Trust’ın kurucusu ve zookeeper Charlotte Corney, alçak kuyruğun korku ve boyun eğmeyi, yüksek kuyruğun ise hakimiyet ve uyarılma belirtisi olduğunu belirtir. İtalya’daki Trento Üniversitesi’ndeki nörobilimciler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kuyruk sallamak genellikle mutluluk ve heyecanı ifade eder, ancak sallamanın yüzü ve yönü de değerlidir.

Araştırmada, köpeklerin sahibine yakın hissettikleri birini gördüklerinde kuyruklarını sağa doğru salladıkları, ancak saldırgan bir duruş sergileyen veya potansiyel tehlike olarak gördükleri bir köpekle karşılaştıklarında kuyruklarını salladıkları gözlemlendi. Sola.

Sahipleri tarafından karşılandıklarında kuyruklarını daha hızlı salladıkları, tanımadıkları biriyle karşılaşan köpeklerin orta düzeyde olumlu tepki verdiği, kediyle karşılaştıklarında ise çok düşük ama olumlu tepki verdiği kaydedilmiştir.

Köpekleri anlamak için kuyruk sallamanın detaylarına inmekte fayda var ?

Sadece sallamasına değil kuyruğunun durumuna da dikkat ederek bir köpeğin ruh hali hakkında çok şey söyleyebiliriz. Bacakların ortasına sıkıştırılmış alçak bir kuyruk, yükseltilmiş bir kuyruktan çok farklı bir şey ifade eder.

Bari Üniversitesi 2018 raporuna göre, köpeğinizin davranışını gerçekten anlamak için makul kuyruk durumlarının ardındaki duygusal anlamı okuyabilmeniz gerekir.

  • Kuyruk aşağı bakıyor: Ayakta duran veya bacakların ortasına sıkışmış bir kuyruk; boyun eğmeyi, kaygıyı ve korkuyu gösterir. Buradaki köpeğin amacı yabancı köpek ya da insan gibi tehditlere karşı daha küçük görünmektir.

  • Yükselen kuyruk:Güven, bir köpeğin başka bir köpeğe veya insana olumlu yaklaşma niyetini gösterir.

  • Sert ve dik kuyruk:Kaygıyı veya potansiyel bir tehdidi ifade eder.

  • Yanlara doğru kuyruk sallama:Samimiyet ve coşku gösterir.

Ayrıca sallanan yüz bu duygularda fark yaratabilir.

  • Hızlı sallamak: benİşten dönen sahibini selamlarkenki gibi heyecanını belli ediyor.

  • Çok hızlı sallama:Yine bu bir heyecan belirtisi olabilir ama köpek aynı zamanda kuyruğunu dik tutuyor ve kuyruğunu hızlı bir şekilde sallıyorsa saldırganlık gösterebilir.

  • Hafif sallama:Daha tereddütlü, daha yumuşak bir el sallama, güvensizlik veya utangaçlık gösterebilir.

Köpekler neden uykularında kuyruklarını sallarlar?

Gergin, soğuk veya olası bir kabustan dolayı çaresiz hissediyorlarsa, bu normalden farklı titreme biçimlerine neden olabilir. Genellikle buna, kabus görürken diğer bariz sızlanma belirtileri eşlik eder.

Bonus: Köpekler kuyruk sallamaktan sıkılır mı?

Köpekler tüm fizyolojik hareketlerinde olduğu gibi kuyruklarını sallarken de güç kullanırlar. Kişi kendini iyi hissettiğinde kuyruktaki kas hücreleri aerobik solunumOksijen kullanır, ancak kuyruk çok fazla sallanırsa ve kaslar çok çalışırsa, hücreler oksijensiz kalır. anaerobik  solunum yapmaya başlar. Bu soluma biçimi, kalıcı kas yorgunluğuna ve kas ağrısına neden olan laktik asit adı verilen bir kimyasal üretir.’

-Dr. helen pilcher

alacamhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu