Ekonomi

Kongre Bütçe Kesintileri Konut Yardımlarını Etkiliyor

ABD Kongresi’nde yaşanan son gelişmeler, yeni bir yasanın konut ve sosyal güvenlik ağı programları için ayrılan fonlarda kesintilere yol açarak düşük gelirli Amerikalıları etkilemesine neden oldu.

Demokratların bu kesintilerin şiddetini azaltma çabalarına rağmen, kapsamlı bir hükümet harcama paketinin bir parçası olarak bu ayın başlarında yürürlüğe giren yasa, uygun fiyatlı konut girişimleri ve eski binalardaki kurşun boya tehlikelerinin giderilmesi için ayrılan fonların azalmasına neden oldu.

Kritik sağlık, işgücü ve eğitim programları için mali tahsisatlar içerebilecek ikinci bir yasa tasarısı seti üzerinde olası bir anlaşma bugünden itibaren açıklanabilir. Hükümetin kısmi kapanmasını önlemek için bu tasarıların Cuma gününe kadar kabul edilmesi gerekiyor. Bu tasarılarda belirlenen finansman seviyeleri, düşük gelirli bölgelerdeki öğretmenleri destekleyen, yoksul hamile kadınlar arasındaki ölüm oranını azaltan, dezavantajlı gençlere iş eğitimi sağlayan ve HIV’in önlenmesini kolaylaştıran programlar için çok önemli olacaktır.

Halihazırda yasalaşmış olan ödenek tasarıları, özellikle COVID-19 salgını ve artan konut maliyetlerinin ardından düşük gelirli ailelerin ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığını savunan konut savunucuları arasında endişelere yol açtı.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri ile Senato Demokratları ve Beyaz Saray arasında 1 Ekim’de başlayan mali yılda, 34,5 trilyon dolara ulaşan ulusal borç zemininde federal harcama öncelikleri konusunda süregelen anlaşmazlıklar yaşandı.

CHN Housing Partners’ın başkanı Kevin Nowak, Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı’nın “HOME” programında yapılan 250 milyon dolarlık kesintinin etkisini vurguladı. Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, eyalet ve yerel yönetimlere uygun fiyatlı kiralık ve mülk sahibi konutları yaratmalarında yardımcı olan bu programda başlangıçta 1 milyar dolarlık bir kesinti yapılmasını önermişti. Nowak, bunun özellikle yoksulluk oranının yüksek olduğu Cleveland gibi bölgelerde yol açacağı zarara dikkat çekti.

HOME programında yapılan kesinti, ABD Temsilciler Meclisi Demokratlarının ülke çapında yaklaşık 21.000 yeni veya yenilenmiş konut birimi için destek öngördüğü anlamına geliyor ki bu rakam bir önceki yıla göre 4.185 daha az. Buna rağmen iki siyasi parti, yaklaşık 2.3 milyon düşük gelirli aileye kira yardımı sağlayan federal konut kuponu programının sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varmayı başardı.

Bir önceki yıla göre 2.1 milyar dolar daha fazla olan 32.4 milyar dolarlık ödenekle program, enflasyon oranlarına uymayı ve çok düşük gelirli gazilere ve koruyucu ailelikten çıkan gençlere yardım etmeyi amaçlıyor.

Temsilci Rosa DeLauro, istenen tüm sonuçların elde edilmemesine rağmen, yaklaşık 5 milyon düşük gelirli birey ve aile için konut yardımının büyük bir kısmının korunduğunu kabul ederek duruma ılımlı bir bakış açısı getirdi.

Cumhuriyetçiler ayrıca Çevre Koruma Ajansı ve FBI da dahil olmak üzere çeşitli kurumların fonlarında kesinti yapılmasını sağlamışlardır, ancak bu kesintiler başlangıçta önerildiği kadar önemli olmamıştır. Ayrıca, Cumhuriyetçilerin öncülüğündeki çabalar, düşük gelirli ailelerin evlerindeki kurşun boya sorunlarını çözmelerine yardımcı olmayı amaçlayan programların finansmanında 130 milyon dolarlık bir azalmayla sonuçlandı; bu da başlangıçta hedefledikleri 500 milyon doların üzerindeki tasarruftan daha az.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu