Ekonomi

Jeopolitik gerilimler arttıkça petrol yükseliyor

Petrol, ABD’nin İran kuvvetlerine ve onların vekillerine karşı daha fazla saldırı sözü vermesi ve Husilerin hafta sonu bombalamalarına misilleme yapma sözü vermesiyle yükseldi.

Brent ham petrolü geçen hafta yüzde 7,4 kayıpla Ekim ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü yaşadı, ardından yüzde 1,2 artışla varil başına 78 dolara yaklaştı. ABD ham petrolü 73 doların altında altında öyleydi. Amerikan güçleri hafta sonu Husilere karşı baskınlar düzenledi ve daha önce de Suriye ve Irak’taki İran birliklerine ve milislerine saldırmıştı.

Hafta sonundaki bombardımanlar, Husilerin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik baskınları sona erdirme çabalarının bir parçası olarak 11 Ocak’taki ilk operasyondan bu yana en büyük hedefi oldu. Daha fazla saldırı olacağı yönündeki uyarılara rağmen, üst düzey ABD’li yetkililer ülkenin uzun süreli bir bölgesel çatışmaya sürüklenmeyeceğini söyledi. Doların güçlenmesi petrolü birçok yatırımcı için daha değerli hale getiriyor.

Dört aydır devam eden İsrail-Hamas anlaşmazlığının sona erdirilmesine yönelik görüşmelerin ortasında ham petrol geçen hafta düşerek bu yılın kazanımlarının neredeyse tamamını sildi, ancak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazar günü bir anlaşmanın yakın zamanda olmadığını söyledi. OPEC üretiminin kolektif sınırın üzerinde kalması ve ABD’nin rekor miktarlarda üretim yapmasıyla güçlü arz işaretleri de mevcut.

Analist Vivek Dhar, “ABD askeri saldırılarının İran’a doğrudan saldırmaktan kaçındığı göz önüne alındığında, İsrail-Hamas ateşkes görüşmelerinin daha baskın etkiye sahip olacağını düşünüyoruz. Bu, piyasaların önümüzdeki çeyreklerde arz fazlası risklerine daha fazla dikkat etmesiyle gerçekleşecek” dedi. Commonwealth Bank of Australia’da. “Bu, petrol vadeli işlemlerini varil başına 80 doların altında tutacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu