Haber

İran, İsrail’in Şam’a Yönelik Füze Saldırısını Kınadı

TAHRAN, 20 Şubat (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, İsrail’in Pazar günü Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlediği füze saldırısını kınadı.

Kenani, bakanlığın internet sitesinde yayınladığı açıklamada, İsrail saldırılarının devam etmesinin, İsrail’in ölümcül ve yıkıcı sarsıntıların sonuçlarıyla baş etmeye çalışan Suriye halkının acı ve ıstırabını daha da ağırlaştırmaya çalıştığını kanıtladığını söyledi.

Batılı ülkelerin İsrail’in sık sık “Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlallerine” karşı “utanç verici” sessizliğini eleştiren Kenani, başta Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplum ve sorumlu kurumlara “derhal, önemli ve aktif bir şekilde” dedi. İsrail’in bir BM üyesi devlete karşı “saldırganlığına” tepki çağrısında bulundu.

Suriye ordusu yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Pazar günü erken saatlerde Şam’a düzenlediği füze saldırısında biri asker en az beş kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrailli yetkililer ise saldırıyla ilgili gelişigüzel bir yorumda bulunmadı.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, işgal altındaki Golan Tepeleri’nden gerçekleştirilen saldırının Şam’da Kefer Sousah yerleşim alanı da dahil olmak üzere bazı askeri bölgeleri hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, yaralılardan birçoğunun durumunun ağır olduğu, Şam ve kırsalda çok sayıda konutta hasar meydana geldiği belirtildi.

Bu yeni saldırı, Suriye’nin 6 Şubat’ta ülkenin kuzeyini vuran ve binlerce kişiyi öldüren yıkıcı sarsıntılarla başa çıkmakta zorlandığı bir zamanda gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu