Haber

İBB ekipleri kar nöbetinde

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM’un meteorolojik değerlendirmesine göre, dün akşamdan bu yana görülen yerel kar yağışlarının bugün de devam etmesi bekleniyor. Öğle saatlerinden sonra Avrupa yakasının batı ilçeleri (Arnavutköy, Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece) ile Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde (Çekmeköy, Şile ve Beykoz) kar yağışı bekleniyor. Diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kısa süreli kar yağışının olacağı varsayılıyor. İBB, 11.812 işçi ve 3.062 araç ve iş makinesiyle olası kazalara karşı önlem aldı. 24 saat esasına göre çalışacak ekipler olası aksiliklere karşı teyakkuza geçiyor.

İstanbul’da dün akşam saatlerinden (17.00) itibaren karla karışık yağmur ve kısa süreli yoğun kar yağışı etkili oluyor. Gece boyunca aralıklı olarak devam eden yağışlar nedeniyle Silivri ve Çatalca’nın yüksek kesimlerinde kar derinliği zaman zaman 2-5 cm olarak ölçüldü.

ÖĞLEDEN SONRA KAR ETKİLİ OLACAK

Bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Avrupa yakasının batı ilçelerinde (Arnavutköy, Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece) ve Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde (Çekmeköy, Şile ve Beykoz) kar bekleniyor. Diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kısa dönemli kar yağışlarının olabileceği tahmin ediliyor.

Salı günü öğle saatlerine kadar görülecek yağışların çoğunlukla karla karışık yağmur şeklinde etkili olacağı, ancak kısa aralıklarla kuvvetlenerek gök gürültülü ve yıldırım olaylarıyla birlikte ani kar yağışı şeklinde de görülebileceği varsayılıyor.

İBB GÖRÜŞTE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent yaşamının normal seyrinde devam etmesini sağlamak amacıyla kış kurallarına uyum çalışmaları kapsamında 11 bin 812 işçi ve 3 bin 62 araç ve iş makinesiyle çalışıyor. İBB ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan 29 birim ile Afet İşleri Daire Başkanlığı AKOM ile uyum içinde yürütülen çalışmada, Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS) bildirimleri, trafik kamera görüntüleri ve alınan ihbarlar doğrultusunda müdahale faaliyetleri yürütülüyor. .

EVSİZLERE KIŞ HİZMETİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürlüğü talimatı uyarınca evsizler kış döneminde hava şartlarına uygun olarak tesislerde ve anlaşmalı otellerde ağırlanıyor. Kayıtlı evsiz vatandaşlara banyo, tıraş, giyim, sıcak yemek ve barınma, sağlık taraması ve ilaç desteği, aileye teslim veya memleketine gönderme gibi hizmetler sunuluyor. İş fırsatları bölgesel istihdam ofisleri aracılığıyla sağlanmaktadır.

Şu anda 452’si erkek, 92’si kadın olmak üzere 544 evsiz ağırlanırken, kış hizmetinin başladığı 18 Kasım 2023’ten bu yana İBB’de toplam 1.706 kişi ağırlandı.

SOKAK HAYVANLARINA YEMEK HİZMETİ

Havaların soğumasıyla birlikte şehrin ücra yerlerinde yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanları için İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından; Haftada 655 noktaya her gün 2 ton besin değeri yüksek kuru gıda dağıtılıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu