Haber

Hulusi Akar’ın ‘Kürtçe’ sınavı: Buna cevap verecek miyim?

ANKARATBMM’de devam eden 2023 bütçe görüşmeleri kapsamında Milli Savunma Bakanlığı bütçesine ilişkin konuşmaların sürdüğü sırada söz alan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Bakan Hulusi Akar’ı Kürtçe selamladı.

Bülbül kürsüye çıktıktan sonra Bakan Akar’a dönerek “Sayın Milli Savunma Bakanı Rojbaş chawayî basî” (İyi günler Milli Savunma Bakanı, nasılsınız?) dedi. Bunun üzerine Bakan Akar, Meclis Başkan Yardımcısı Celal Adan’a “Ben buna cevap verecek miyim Sayın Cumhurbaşkanı?” diye sordu. Adan, “Hayır, hayır” diye yanıtladı.

Bu sözler üzerine HDP’li Bülbül, “Bu diyaloğa cevap verilirse iyi olur. Bakanın cevap vereceğini düşünüyorum” dedi ancak yanıt alamadı.

HDP’li Bülbül, Bakan Akar’a dönerek, “Sayın Bakanım, konuşmamın çoğunu sizinle iletişim halinde geçireceğim” deyince AK Parti masalarından itirazlar geldi. Bülbül’ün Genel Kurul’a hitap etmesi istendiğinde, konuşması sık sık kesintiye uğradı.

‘ROJBAŞ’ NE DEMEK?

Meclis’te barıştan yana konuştuklarını belirten Bülbül, “’Rojbaş’ demenin nesi yanlış? Çawayî basî demenin nesi yanlış? Kendi dilimde söylüyorum, bu bir diyalog kurma çabasıdır. Biz böyle bir diyalog kuramazsak bu kadar büyük sorunları nasıl çözeceğiz? Bülbül’ün Kürtçe selamlaması tutanaklara üç nokta olarak yansıdı.

‘ALEVİLER ASKERİ YAPARKEN VATANDAŞ HAK İÇİN YÜRÜYEN VATANDAŞ DEĞİL Mİ?’

HDP’li Bülbül de konuşmasında asker ölümlerine değindi. Cemevlerinde hayatını kaybeden Alevi askerlerin cenazeleriyle ilgili olarak “Allah’a yürüyen Alevi askerler cemevlerinde ruhlar için yapılan törenlere değil, camilerde yapılan ayinlere giderler. Peki cemevinde düzenlenen törene neden gidilmesin? Aleviler vatandaş değil mi? Aleviler askerlik yaparken vatandaş da Allah’a yürürken vatandaş değil mi? Bunun ele alınması gerekiyor” dedi.

BÜLBÜL HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU: SİZ VE BİZ SORUMLUYUZ, ÇÖZÜME GEÇİN

Bülbül, “Barışa ihtiyacımız var” konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Hepiniz buraya Yunus’tan bahsediyorsunuz. ‘Gel tanışalım, işleri kolaylaştıralım, sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz.’ Kürtler ve Türkler olarak. HDP ve hükümet olarak. Neden buluşalım? Eşitlik ve adalet için. Bu barışa ihtiyacımız var. Yeter artık bu kan ve gözyaşı. Tüm genç askerlerin ve tüm genç gerilla askerlerinin ölümlerinden biz sorumluyuz, bunu çözebiliriz. Bundan siz ve biz sorumluyuz. Hadi çözelim.” (ANKARA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu