Ekonomi

Filipinler’de mart zammı şampiyonu soğan ‘lüksün simgesi’

Emre ERGÜL

Önceki gün DÜNYA Gazetesi’ndeki haberi okumayanlara hatırlatalım: “İstanbul’da Mart ayında zam şampiyonu soğan oldu. 242 ürün incelendi ve mart ayında bir önceki aya göre fiyatı en çok artan ürün yüzde 22,42 ile soğan oldu. En büyük düşüş maç giriş bileti fiyatında oldu.”

Sofralarımızın olmazsa olmazı Mart ayının şampiyonunun dünyanın bir ucunda “lüksün simgesi” haline geldiğini biliyor muydunuz?

Güneydoğu Asya ada ülkesi Filipinler’de bir soğanın kilosu şu anda 700 pezo (12.80 dolar veya 245.48 Türk lirası). İngiliz BBC Televizyonu, durumu şaşkınlıkla takip ettiklerini bildirdi ve “Soğan fiyatının et fiyatını geçtiği ülke” manşetini attı.

Cebu şehrinde bir pizza dükkanı işleten Rizalda Maunes soğan eksikliğini şöyle anlatıyor: “Her restoran soğan eksikliğinden şikayet ediyor. Bütün fiyatlar arttı ama soğan tüketmek artık bir lüks.”

Eskiden günde 3-4 kilo soğan aldıklarını hatırlatan Maunes, günümüzde bu miktarın ancak yarısını alabildiğine dikkat çekiyor. Filipinler bir süredir artan gıda fiyatlarıyla boğuşuyor. Başkan Ferdinand Marcos Jr. aynı zamanda ülkenin Tarım Bakanı… “Ülkemizde artan gıda fiyatları acil bir durum” diyen Marcos Jr., geçtiğimiz günlerde piyasada olmadığı için soğanın ithalatına izin verdi. Soğanın lükse gitmesinin nedeni “kötü hava”dır. Yağışlar, seller, kötü hava koşulları ülkede tarımı olumsuz etkiledi.

ING Bank uzman ekonomisti Nicholas Mapa, BBC’ye verdiği röportajda durumu şöyle özetledi: “Ağustos ayında Tarım Bakanlığı bazı ürünlerde kıtlık yaşanacağını duyurmuştu. Çok değil, birkaç ay sonra ülkeyi iki büyük kasırga vurdu. Yağmurlar ekinleri mahvetti.”

Soğanın memleketteki durumunu daha iyi anlamak için iki hadiseyi anlatmakta fayda var. İlk haber, Iloilo’daki bir düğünde yaşananlar… Gelin, düğün fotoğraflarında çiçek yerine bir demet kırmızı soğan tuttu. Müstakbel eşinden düğün hediyesi olarak çiçek yerine soğan isteyen gelin, BBC’ye şunları söyledi: “Düğünden sonra çiçek solar. Ama biz hep soğan yeriz.”

İkinci haber Filipin Hava Yolları’nda çalışan 10 hostesin ülkeye 40 kilo soğan kaçakçılığı yaparken tutuklanmasıyla ilgili!

Özetle: Mart ayında müzayedede şampiyon olan soğan Filipinler’de altın oldu!

habercerkes.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu