Haber

Fatih’in madalyonu evinde sergileniyor

İSTANBUL (İGFA) –İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ocak 2023’te teslim alınan ve Londra’dan İstanbul’a getirilen Fatih Sultan Mehmet madalyonu Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde sergilemeye başladı.

Fatih Sultan Mehmet’in 542 yıl önce poz vererek hazırladığı Costanzo da Ferrara madalyonu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla ziyarete açıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ile Kültür A.Ş. Genel Müdür Murat Abbas’tan madalyon ve sergileneceği Panorama 1453 Tarih Müzesi hakkında bilgi alan Başkan İmamoğlu, “Madalyonun müzayedesi olduğunu Nitelikli Bey bana haber verir vermez, Fatih Sultan Mehmet portresi ile ilgili süreç çalışıyor, mutlaka göreceğim. ‘İstanbul’a getirmemiz lazım’ dedim. İşlemler tamamlandı ve parayı İstanbul’a, sahibinin evine getirdik.”

“Artık bu şehrin sahibi biziz, emanetçisiyiz” diyen İmamoğlu, bu ruhu nerede olursa olsun yakalamak, hissetmek ve gereklerini yerine getirmek için asıl çıkış noktasının bu topraklara sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Başkan İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet’in bedeli olan bir padişah olduğunun altını çizerek, “O, Türk tarihi için büyük bir komutan ve liderdir. İstanbul’un fethini 21 yaşında bizlere yaşatan, iz bırakan genç bir cumhurbaşkanıdır.” aynı zamanda tarihin üzerine.Bire bir, o çağa göre değişimin öncüsü.Birçok konuda ilk olan, yenilikler yapan ve kazanan bir başkan.Her yönden ilgilenilmesi gereken bir insan. Taraflar, Fatih Sultan Mehmet. Özellikle çağına uygun formasyonunu yakalayabildiği, dünyaya hizmet edebildiği, yeteneklerini sergileyebildiği bu ülkenin gençleri, “Dünyanın en yetenekli gençleri fırsat kolluyor, merkez olan bir İstanbul. girişimciliğin ve yenilikçiliğin, esnafın, zenginliğin ve insan zenginliğinin merkezi bir İstanbul. Bu duygularla hareket ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu