Haber

Çin Başbakanı Li, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başkanı ile Görüştü

PEKİN, 24 Aralık (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Keqiang Perşembe günü, şu anda görev ziyareti için Pekin’de bulunan Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) Başkanı John Lee ile bir araya geldi.

Görüşmede Li, Hong Kong’daki mevcut durum ve HKSAR hükümetinin çalışmaları hakkındaki raporu dinledi.

Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Han Zheng de katıldı.

Li, Özel İdari Bölge’nin altıncı dönem başkanlığını üstlendiğinden beri, Lee’nin HKSAR hükümetine başarılı bir şekilde liderlik ettiğini, kamu alarmlarına aktif olarak yanıt verdiğini, ekonomik canlanmaya odaklandığını ve temel ekonomik ve sosyal sorunlara çözüm aradığını söyledi. Li, merkezi hükümetin Lee’nin ve HKSAR hükümetinin performansını tamamen takdir ettiğini ifade etti.

Li, merkezi hükümetin, Hong Kong halkının Hong Kong’a yüksek düzeyde özerklik vermesine izin veren “bir ülke, iki sistem” politikasını tam, sadık ve kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceğini vurguladı. Merkezi hükümetin bölge üzerinde genel yetki kullanmaya devam edeceğini hatırlatan Li, merkezi hükümetin Hong Kong’un vatanseverler tarafından yönetilmesini dikkate alacağını, idari amir ve Özel İdari Bölge hükümetinin hukuka dayalı yönetiminde tam destek vereceğini bildirdi.

Hong Kong’un geleceğinin anavatana bağlı olduğunu söyleyen Li, Özel İdari Bölge hükümetini Hong Kong’un her yerinden insanları birleştirmeye ve Hong Kong’u ülkenin genel kalkınmasına entegre ederken bölgenin ayırt edici özelliklerinden tam olarak yararlanmaya çağırdı.

Li, bölgenin dış pazarlara üst düzey açılımını genişletmesi, uluslararası bir finans, ticaret ve denizcilik merkezi konumunu güçlendirip geliştirmesi ve anavatanın güçlü tabanından yararlanarak uluslararası bir inovasyon ve teknoloji merkezi kurması gerektiğini vurguladı. dünya pazarları ile yakın temas halindedir.

Li, Özel İdari Bölge hükümetinin ekonomik büyümeyi sürdürme ve halkın refahını artırma çabalarını sürdürmesini ve böylece kalkınma yoluyla Hong Kong halkına fayda sağlamasını beklediğini de ifade etti.

Li, optimize edilmiş Covid-19 sınırlama ve sınırlama önlemlerinin düzenli olarak uygulanmasıyla, ilgili makamların anakaranın ortasındaki Hong Kong ile düzenli işçi değişimlerinin kademeli olarak yeniden başlatılmasını kolaylaştırmak için irtibat ve uyumu artırması gerektiğini söyledi.

Lee ise merkezi hükümete Hong Kong’a gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı teşekkürlerini ileterek, Hong Kong’un güçlü yönlerinin önümüzdeki yıl ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgeyi yeni bir kalkınma aşamasına taşımak için çaba sarf edeceğini söyledi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu