Haber

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Kırım ve Ukrayna’nın özgürlük mücadelesini savunmaya devam edecek

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Ukrayna ve Kırım’daki haksız, hukuksuz işgali tanımıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de tüm uluslararası platformlarda Kırım’ın ve Ukrayna’nın özgürlük mücadelesinin savunucusu olmaya devam edeceğiz.”

Çakırözer, Çek Parlamentosu ev sahipliğinde Prag’da düzenlenen Kırım Platformu 2. Parlamento Zirvesi’ne katıldı. Çakırözer, Zirve’de Kırım Tatar Milli Meclisi Lideri Refat Çubarov ile buluşurken, Çakırözer, Çakırözer ile yaptığı görüşmede önümüzdeki haftalarda Eskişehir’e geleceğini duyurdu. Zirvede Kırım Tatarlarıyla dayanışma duygularını dile getiren Çakırözer, “Ukrayna ve Kırım’daki haksız, hukuksuz işgali tanımıyoruz. Tüm uluslararası platformlarda Kırım ve Ukrayna’nın özgürlük mücadelesinin savunucusu olmaya devam edeceğiz. dün olduğu gibi bugün de.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığındaki TBMM heyeti, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen Kırım Platformu 2. Parlamentolar Zirvesi’ne katıldı. Heyette Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de yer alırken, 2 gün süren oturumlarda Kırım’daki son durum değerlendirildi.

CHP’li Çakırözer, zirvedeki temasları sırasında Kırım Tatar Milli Meclisi Lideri Refat Çubarov’la, Ukrayna Parlamentosu Lideri Ruslan Stefancuk’la da görüştü. Türkiye Büyük Millet Meclisi heyeti, Türk milletinin işgal altındaki Ukrayna ve Kırım’la dayanışma mesajlarını dünyaya duyurdu.

“Eskişehir’e gelecek”

Çakırözer, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ile yaptığı görüşmede, Eskişehirlilerin Kırımlı hemşerileriyle dayanışma mesajlarını aktardı. Çubarov, önümüzdeki haftalarda Eskişehir’e geleceğini Çakırözer aracılığıyla duyurdu. Çakırözer, Eskişehirlilerin her zaman, her yerde Kırım Tatarlarıyla dayanışma içinde olduklarını belirtti. Çakırözer, “Kültürler mozaiği olan Eskişehir’de 150 bin Kırım Tatar soydaşımız bizim ayrılmaz bir parçamızdır. Soydaşlarımızla birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisindeyiz. Eskişehir, Ukrayna’daki savaştan kaçan Kırım Tatar soydaşlarımızı yeniden ağırladı. Kırım’da yaşanan bu trajedi tüm milletimizin yüreğini acıtmaktadır. Soydaşlarımızla birlik, beraberlik ve kardeşlik içindeyiz. “Bundan sonra da Kırım Tatar soydaşlarımızın haklı çabalarının savunucusu ve takipçisi olmaya her konuda devam edeceğiz. uluslararası platformlarda” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu