Haber

Bursa’nın 70 günlük suyu kaldı

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, kentin 70 günlük su rezervinin bulunduğunu belirterek tasarruf davetinde bulundu.

Aktaş, yazılı açıklamasında, Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 85’inin Nilüfer ve Doğancı barajlarından sağlandığını bildirdi.

Nilüfer Barajı’nın yıllık su kapasitesinin 60 milyon metreküp olduğunu aktaran Aktaş, Doğancı Barajı’nın ise 125 milyon metreküp kapasitesinin bulunduğunu kaydetti.

Aynı havzada daha üst kottaki Nilüfer Barajı’nın, yağışların yetersiz olduğu dönemlerde Doğancı Barajı’na su desteğinde bulunma gayeli olduğu bilgisini veren Aktaş, şu sözleri kullandı:

“15 Kasım’dan itibaren Nilüfer Barajı’ndaki suyun tamamını Doğancı Barajı’na sevk ettik. Doğancı Barajı’ndaki su düzeyini yüzde 50’lere çektik. Barajlara hiç su girişi olmaması halinde dahi 70 günlük su rezervimiz bulunuyor. Kuraklığın en kavurucu biçimde yaşandığı 2019’da bile Bursa’yı susuz bırakmadık. Sürekli güncel tuttuğumuz kriz eylem planlarıyla, Bursa’yı bundan sonra da Allah’ın müsaadesiyle susuz bırakmayız. Kış mevsiminin başlamasıyla yağışlı periyoda giriyoruz lakin vatandaşlarımızdan bilhassa istirham ediyorum. Meskenlerde, mescitlerde yahut iş yerlerinde kullandıkları suları ziyan etmeden değerlendirsinler. Suyu tasarruflu kullanalım. Her bir damlayı önemseyerek kullanalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu