Ekonomi

BNP Paribas: Yatırımcılar için Türk tahvillerinin çekiciliği artıyor

BNP Paribas’ın raporunda, politika faizleri ve yerel mevduat faizlerinin halihazırda enflasyon beklentilerine karşı pozitif beklenen reel faiz oranlarını sağlayacak şekilde ayarlandığı belirtildi.

Raporda, TCMB’nin son aylarda para politikasında yaptığı düzenlemenin ardından Türk tahvillerinin daha cazip hale geldiği belirtildi.

Raporda, Türkiye’nin özellikle 2024 yılının ilk çeyreğinde finansal finansman ihtiyacının yüksek olduğuna dikkat çekilirken, Hazine’nin artan nakit dengesi ve iyileşen finansal performansının arz risklerini azalttığı kaydedildi.

Raporda, kış aylarına girerken TCMB’nin döviz rezervlerini artırmasının ve yüksek borç çevirme oranlarının ani kur şoku riskini azalttığına değinildi.

Raporda, uzun vadeli tahvil faizlerinin TCMB’nin kredibilite açığının kapandığına işaret ettiği ve piyasaların olumlu reel faiz ortamının uzun süreli olacağını fiyatladığı belirtildi. “Bu durum, piyasaların TCMB’nin politika sıkılaştırmasını kalıcı bir atılım olarak fiyatlandırmaktan vazgeçtiğini ve uzun vadede daha ortodoks bir para politikası benimsediğini gösteriyor.” Bu olacakları hesaba katmaya başladığını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

75 milyar dolarlık sermaye girişi tahmini

Raporda, “Tarihsel ortalamalara kademeli bir dönüş varsayımıyla, yaklaşık 75 milyar dolarlık sermaye girişi olabileceğini hesaplıyoruz” denildi. ifadeler kullanıldı.

BNP Paribas’ın raporunda, “KKM hesaplarındaki düşüşe rağmen döviz mevduatları artmıyor, döviz mevduatlarındaki artış zorunlu karşılıklar veya bankalarla yapılan takaslar yoluyla TCMB rezervlerine yansıyor, resmi rezervler ciddi düşüşle birlikte arttı” KKM stokunda son 3 aydır bu da KKM politikasının başarılı bir şekilde uygulandığını gösteriyor.” .” sözleri yer aldı.

Deutsche Bank, hafta başında paylaştığı bilgi notunda, Türk tahvillerinin 2024 yılında en iyi performans gösteren gelişmekte olan tahviller arasında olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu