Ekonomi

Bitcoin 30 bin dolar psikolojik sınırını geçti

Bitfinex-Alpha, iki ayı aşkın süredir piyasadaki dengesizliğin artacağı yönünde iddialarda bulunuyordu ve son gelişmelerle birlikte bu tahminler doğrulandı.

Bitcoin’in 16 Ekim’deki fiyatı 30 bin dolar manevi sonunu geçtikten sonra 24 saatlik volatilitede dokuz saatte yüzde 1200’e varan ciddi bir artış yaşandı.

Harcanan Çıktı Yaş Bantları (SOAB) gibi zincir üzerinde yapılan ölçümler de dengesizliğin önümüzdeki aylarda devam edeceği iddialarını destekledi. Bitcoin fiyatının 16 Ekim’de 28 bin dolardan 30 bin dolara hızla yükselmesi, SEC’in BlackRock’un iShares’inin Bitcoin Bu durum, ETF başvurusunu onayladığı yönündeki doğrulanmamış söylentileri daha da alevlendirdi. Ancak Bitcoin’in bu yükselişi kısa sürdü ve zirveden 28 bin dolara düştü. Bu çekilme sırasında, 17 Ağustos’tan bu yana görülen en yüksek tutar olan 136 milyon doların üzerinde açığa satış gerçekleşti.

Fiyattaki yükseliş vadeli piyasalarda uzun vadeli alımlara bağlanırken, bir saatte 5,5 milyar doların üzerinde alım gerçekleşti. Bu yukarı yönlü hareket süreksiz olmakla birlikte dalgalanmalarla birlikte uzun ve kısa durumlarda toplam 187 milyon dolarlık likidasyona neden oldu.

Fiyattaki hızlı değişimlerin, kısa pozisyon sıkışmasından değil, aynı zamanda piyasanın Spot ETF haberine verdiği ani tepkiden de önemli ölçüde etkilendiği gözlendi. Bu da piyasanın değerli gelişmelere ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi. 30.000 dolar seviyesini aşıp ardından tekrar 28.000 doların altına düşen Bitcoin, bu seviyeye tekrar yükselmek için iki girişimde bulundu ve sonuçta 23 Ekim Pazartesi günü başarılı oldu.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu