Haber

Belçika ile Fas maçı sonrasında Brüksel’de olaylar

Katar’da devam eden Dünya Kupası kapsamında Belçika ile Fas arasında dün yapılan ve Fas’ın 2-0 galip geldiği maç sonrasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de şiddet olayları meydana geldi. Belçika polisi, 11 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Belçika’da faaliyet gösteren çok sağ parti Flaman Ulusal Partisi (De Vlaams Nationale Partij), Brüksel sokaklarında dün maç sonrası patlak veren şiddet olaylarından manzaralar paylaşarak olayların sorumlusu olarak göçmenleri suçladı. Brüksel polisi bir aracı ateşe veren, mağazaların camlarını kıran ve havai fişek atan eylemcilere karşı tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz fişeği kullandı. Başkentte kimi metro istasyonları, otobüs ve tramvay seferleri iptal edildi. Polis, olaylarla ilgili 11 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

Brüksel Belediye Lideri Philippe Close dün gece geç saatlerde olayların nispeten yatıştığını belirterek eylemcileri kınadı. Belediye Lideri Close olaylarla ilgili “Bu öğleden sonra meydana gelen olayları şiddetle kınıyorum… Polis, kamu düzenini korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu