Haber

Antalya’da yaşanan sel felaketinin ardından turuncu kod uyarısı kaldırıldı

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, meteorolojinin Antalya’da şiddetli sağanak yağışa ilişkin ‘turuncu kod’ uyarısını kaldırarak burayı ‘yeşil’e çevirdiğini söyledi.

Önceki gece başlayan şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel felaketi üzerine Antalya’ya gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Vali Hulusi Şahin, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve beraberinde AFAD İl Müdürlüğü binasında basın toplantısı düzenledi. AFAD yetkilileri. Bölgenin çok yoğun yağış aldığına dikkat çeken Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, “Özellikle Kepez ilçemizde 24 saatte metrekareye 372 kilogram yağış düştü. Muratpaşa ilçemizde ise metrekareye 277 kilogram yağış düştü. Döşemealtımız İlçede ayrıca 69 kilogram yağış alındı. Yağışlar bugün saat 18.00’e kadar yoğun şekilde devam edecek.” “Meteoroloji’den aldığımız raporlara göre yağışların yarın saat 12.00’ye kadar azalarak kısmen devam edeceğini biliyoruz. Bugün itibarıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bölgedeki turuncu uyarıyı kaldırdı. Bölge Şu anda yeşil renkte” dedi.

2 BİN 493 sel olayı yaşandı

Vatandaşlardan 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen toplam ihbar sayısının 5 bin civarında olduğunu anlatan Karaloğlu, “Bunların 2 bin 493’ü su baskını ile ilgili. Hem konut, iş yeri hem de kamu binalarının su baskını ile ilgili ihbar sayısı ise 5 bin civarında” dedi. Çoğuna müdahale edildi.” . Şu anda 426 noktada çalışmalar devam ediyor. Kalan 426 noktada da su tahliye çalışmalarımızı gün içerisinde tamamlamayı umuyoruz. Maalesef Halil Yıldız isimli vatandaşımız Gıyaseddin Keyhüsrev Kavşağı’nda aracıyla suya ve çamura girerek hayatını kaybetti. Allah ona tekrar rahmet eylesin. “Sağlık birimlerimizde sel nedeniyle 3 vatandaşımızın hafif yaralandığı bilgisi var” dedi.

1200 DÖNÜM TARIM ALANI ZARAR GÖRDÜ

Aksu bölgesi başta olmak üzere tarım alanında 1200 dekarda 211 çiftçinin sera zararı yaşadığını anlatan Karaloğlu, “Bölgede şu anda su mevcut olduğu için tarım alanlarında hasar tespit çalışmalarına başlayamadık. 14 küçükbaş hayvanın telef olduğu ihbarı aldık. Kepez Devlet Hastanesi’nde dün sabah saatlerinde ciddi su baskını yaşandı. Kepez Devlet Hastanesi’nde sorunlar kısa sürede çözüldü. Şu anda tam donanımlı olarak vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca kamu binaları, öğrenci yurtları, okul binaları ve diğer bölge poliklinikleri gibi alanlarda da sorunlar yaşıyor. Orada iş devam ediyor. “Bugün, kamu binalarında, özellikle okullar, okul bahçeleri ve bodrumlardaki puddaları tahliye etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

OKULLAR DEVAM EDECEK

Dün ve bugün kapalı olan Muratpaşa Kepez, Döşemealtı, Konyaaltı ve Aksu’daki okullardaki sorunların giderileceğini ve yarın eğitime devam edileceğini açıklayan Karaloğlu, “Yoğunluk nedeniyle çeşitli bölgelerden 989 vatandaşımızı tahliye ettik. Dün yağmur yağdı.Şu anda şehir içi trafikte bir sorun olmamasına rağmen Çallı ve Demokrasi Kavşağı’nın yutak bölümünde su tahliyesi ve temizlik çalışmaları devam ediyor.İki kavşağın su tahliyesini yıl sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Gün içerisinde trafiğe açıyoruz. Çallı Kavşağı’ndaki su birikintisi nedeniyle Kepez-Üniversite tramvay sınırı şu anda çalışmıyor. Gün içerisinde oradaki sular “Boşaltma sonrasında Büyükşehir Belediyemizin şehrin tramvay hattını da koyacağını düşünüyoruz” Tekrar hizmete girdik” dedi.

HASAR TESPİT EKİPLERİ SAHADA

Ev, iş yeri ve iş yerlerinde meydana gelen su baskını nedeniyle vatandaşların uğradığı zararlar için Afet Hasar Tespit Komisyonu’nun dün çalışmalarına başladığını anlatan Karaloğlu, bugün 360 kişilik ekiple çalışmaların sahada devam ettiğini söyledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı 50 kişilik afet tespit komisyonunun da sahada olduğunu belirten Karaloğlu, “Dün bir apartmanın çökmesi nedeniyle bir apartman boşaltıldı. 26 vatandaşımız hayatta. Geçici barınma merkezlerine tahliye edildiler. Bugün o binayla ilgili arkadaşlarımız ilgili oldu.” Hasar tespit çalışmalarını tamamlayacağız. Binanın yapısal bir sorunu var mı, yok mu? Şu anda şehirde elektrik sorunu yok, kısmi aboneliklerden kaynaklanıyor olabilir ama genel olarak mahallelerde elektrik veya iletişim sorunu yaşamıyoruz. Şu anda şehrin genelinde ulaşım sorunu bulunmuyor. İçişleri Bakanımız Sayın “Ali Yerlikaya, Antalya’ya 20 milyon acil yardım fonu göndermişti. Bugünkü Hasar Tespit Komisyonu çalışmalarının ardından inşallah gerekli para Antalya Valiliğimize iletilecek. Ve biz de mağduriyetimizi gidermiş olacağız.” vatandaşlar, en azından kısmen” dedi.

1 GÜNDE 1 AYIN 3 KATI YAĞIŞ YAĞIŞTI

Öte yandan Meteoroloji raporlarına göre dün saat 23.30 itibarıyla Kepez’de metrekareye 372,2 kilogram, Muratpaşa’da 277 kilogram, Döşemealtı’nda ise 69,04 kilogram yağış düştü. 1 ayda düşmesi beklenen yağış miktarının 3 katı yağış 1 günde düştü. Yağmurun bu geceye kadar etkili olması bekleniyor. Antalya’nın Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinden 112 Acil Çağrı Merkezi’ne 4 bin 156 ihbar geldi. UMKE ekipleri, 112 ambulansın ulaşamadığı 9 olaya müdahale ederken, 1’i ağır 8 kişinin tedavisi sürüyor. Aşırı yağışlar sonucu Aksu başta olmak üzere Kepez, Muratpaşa ve 211 üreticinin 1200 dönüm örtülü tarım arazisi zarar gördü, 14 koyun hayatını kaybetti.

KAMU TESİSLERİNDEKİ ZARARLAR

Kepez Devlet Hastanesi’nde dün sabah saatlerinde aşırı yağış nedeniyle yaşanan olumsuzluklar kısa sürede giderilerek hizmete kesintisiz devam edildi. Şehzade Korkut, Elmalılı Hamdi Yazır ve Muratpaşa yurtlarının bodrum katlarında biriken sular tahliye edildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Besin Kontrol Laboratuvarı bodrum katındaki su tahliyesi devam ediyor. Kepez ilçesinde 109 okulun 24’ünün bahçesi sular altında kaldı. 27 okulun elektrik sistemlerinde arıza meydana geldi. 22 okulun çatısı aktı, 24 okulun bodrumları, 9 okulun spor salonu ve 3 okulun yurtları sular altında kaldı. Muratpaşa ilçesinde 7 okulun bodrum katlarını su bastı, bahçeleri su doldu. Afyonkarahisar, Aydın, Burdur, İzmir, Denizli, Konya, Isparta, Ankara, Düzce, Eskisehir ve Mersin illerinden gelen destek ekipleriyle olay bölgesinde 2.544 işçi, 432 araç, 356 motopomp ve 7 tekne çalışıyor. Afet Hasar Tespit Grubu’na 4 bin 109 başvuru yapılırken, 140 konutta hasar tespiti belirlendi. Bugün 360 kişiden oluşan hasar tespit ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Kepez ilçesine bağlı Güneş Mahallesi’nde riskli görülen bir binanın tedbir amaçlı boşaltılmasına karar verildi. Tahliye edilen ve barınma talebinde bulunan 26 vatandaşa geçici barınma imkanı sağlandı. Diğer hasar ihbarlarına ilişkin saha çalışmalarına bugün de devam edilecek.

Kapana kısılan kediyi kurtardı

Öte yandan Antalya’da 2 gündür etkili olan sağanak yağıştan sokak hayvanları da etkilendi. Sağanak yağış nedeniyle çok sayıda kedi ve köpek hayatını kaybetti. Meydankavağı Mahallesi’ndeki apartman sakinleri, bodrum katına su basması nedeniyle duvara sıkışan kediyi kurtarmak için seferber oldu. AFAD Gönüllüsü Gülcan Demirbilek beline kadar suya girerek kediyi kurtardı. Boynuna kadar suya giren Demirbilek, “Rabbim yardım et” diyerek kediyi mahsur kaldığı yerden aldı.

Antalya Valiliği, olumsuz hava koşulları nedeniyle Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde motosikletli kuryelerin trafiğe girmesine yönelik kısıtlamayı kaldırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu