Haber

81 ilde kızartma yağlarına denetim

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, işletmelerde kullanılan kızartmalık yağlara yönelik 10 günlük kontrollerin bugün 81 ilde başladığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, fast food üretimi ve satışı yapan işletmelerde oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılması amacıyla kızartma yağlarında 81 ilde 10 gün sürecek kontrollerin bugün başladığını belirtti. özellikle ‘fast food’ tarzında, beslenme güvenliği açısından halk sağlığının ve tüketicilerin korunmasını sağlamaktır. Vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimi ve tüketiminin en önemli misyonlarından biri olduğunu vurgulayan Yumaklı, bu amaçla rutinlerinin yanı sıra sektörel gıda kontrollerini de yürüttüklerini belirtti. Bakan Yumaklı, gıdanın tarladan sofraya kadar her adımını kontrol altında tutmak ve vatandaşa güvenilir gıda sunmak için çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizerek, “Ülkemizde özellikle fast food şeklinde fast food üretip toplu tüketime sunan işletmelerde oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak, beslenme güvenliği açısından toplum sağlığını ve tüketicileri korumaktır.” Bu dönemde kızartmada kullanılan yağların kontrolünün 81 ilde yapılmasını sağlamak amacıyla kızartmalarda kullanılan yağların kontrollerini ağırlıklandırıyoruz. “Çalışma kapsamında toplu tüketim yerlerinde 7.500 denetim görevlisi tarafından kontroller yapılacak. Kontroller sırasında bu arkadaşlar polar element, asit sayısı, kızartma yağı sıcaklığı gibi konulara bakacaklar” dedi.

“Denetimler hız kesmeden devam edecek”

Tüketicilerin sağlığı ve çıkarlarının en üst düzeyde korunması amacıyla sağlıksız gıda tedarik edenlere gerekli yaptırımların uygulanacağını belirten Yumaklı, kızartmada kullanılan yağların kullanıldığı toplu tüketim yerlerindeki kontrollerin sadece bu dönemde sınırlı kalmayacağını belirtti. bundan sonra da hız kesmeden devam edecek. Bakan Yumaklı, tüketicilerin sağlıklı gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşabilmesi için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını kaydederek, “Vatandaşlarımız olumsuz bir durumla karşılaştıklarında Alo 174 Gıda hattını aramaktan çekinmemelidir. Bu bir vatandaşlıktır. görevi olduğunu ve gıda güvenliği ve tüketici menfaatleri açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Ayrıca hem işletmelerimize hem de vatandaşlarımıza atık yağların çevreye vereceği zararları dikkate alarak geri dönüşümlerini sağlamalarını hatırlatmak isterim.” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu