Haber

“45 bin 968 kişi depremlerde hayatını kaybetti”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş depremlerinde bugüne kadar kaydedilen can kaybı sayısının 45 bin 968 olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili Hatay Afet Uyum Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Soylu, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve depremzede sayısı çok. Şu ana kadar enkaz ve hastanelerde 45 bin 968. Bunların arasında 4 bin 267 Suriyeli kardeş var.”

Hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının kayıtlarının Nüfus Müdürlükleri, Suriyelilerin ise Göç İdaresi tarafından kayıt altına alındığını belirten Süleyman Soylu, şöyle devam etti: “Buradaki vatandaşlarımıza bir söz vermek istiyorum. Elbette birçok değer ve rakam çıkarılabilir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın her birinin defin ve kimlik tespit işlemleri de dahil olmak üzere tamamı, savcılık tutanakları da dahil olmak üzere aynı anda gerçekleştiriliyor veya öldüyse olay yerinde öldü. muhtarlık, jandarma ve kaymakamlık tutanakları ve nüfusa kayıtlı belgeleri ile ilk gün kırsalda defnedildi.

Bakan Soylu da tüm rakamların milletle paylaşıldığını belirterek, “Çünkü sosyal medyada kimileri, kimi yazarlar ‘İşte ölü sayısı bu kadar diyorlar ama bu kadarını söylüyorlar’ diyor. Neden daha az ve daha az söyleyelim?” söz konusu.

DW / ET,GY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu